fbpx Biennale Architettura 2021 | Partecipanti
La Biennale di Venezia

Your are here

Biennale Architettura 2021

Partecipanti

How will we live together?

 

Among Diverse Beings
(Arsenale)

1.
Allan Wexler Studio
(New York, USA)
Allan Wexler

2.
Ani Liu
(New York, USA)

3.
Azra Aksamija
(Cambridge, USA)

4.
FABER FUTURES
(Londra, Regno Unito)
Natsai Audrey Chieza

5.
Lucy McRae
(Los Angeles, USA)

6.
MAEID
[Büro für Architektur und transmediale Kunst] (Vienna, Austria)
Daniela Mitterberger; Tiziano Derme

7.
Modem
(Oakland, USA)
Nicholas de Monchaux; Kathryn Moll

8.
Parsons & Charlesworth
(Chicago, USA)
Tim Parsons; Jessica Charlesworth

9.
Peju Alatise
(Lagos, Nigeria)

10.
Philip Beesley & Living Architecture Systems Group / University of Waterloo School of Architecture
(Toronto e Waterloo, Canada)
Philip Beesley

11.
Refik Anadol Studio
(Los Angeles, USA)
Refik Anadol

12.
Studio Libertiny
(Rotterdam, Paesi Bassi)
Tomas Libertiny

13.
Studio Ossidiana
(Rotterdam, Paesi Bassi; Milano, Italia)
Giovanni Bellotti; Alessandra Covini

14.
The Living
(New York, USA)
David Benjamin

 

As New Households
(Arsenale)

15.
Achim Menges / ICD University of Stuttgart and Jan Knippers / ITKE University of Stuttgart
(Stoccarda, Germania)
Achim Menges; Jan Knippers

16.
Aires Mateus
(Lisbona, Portogallo)
Francisco Aires Mateus; Manuel Aires Mateus

17.
AL_A
(Londra, Regno Unito)
Amanda Levete; Ho-Yin Ng; Alice Dietsch; Maximiliano Arrocet

18.
Alison Brooks Architects
(Londra, Regno Unito)
Alison Brooks

19.
Atelier RITA
(Parigi, Francia)
Valentine Guichardaz-Versini

20.
BAAG Buenos Aires Arquitectura Grupal
(Buenos Aires, Argentina)
Griselda Balian; Gastón Noriega; Gabriel Monteleone

21.
ecoLogicStudio
(Londra, Regno Unito)
Claudia Pasquero; Marco Poletto

22.
Farshid Moussavi Architecture
(Londra, Regno Unito)
Farshid Moussavi

23.
Fernanda Canales
(Città del Messico, Messico)

24.
gad · line+ studio
(Hangzhou, Cina)
Fanhao Meng

25.
Gramazio Kohler Architects / NCCR DFAB
(Zurigo, Svizzera)
Fabio Gramazio; Matthias Kohler

26.
K63.STUDIO
(Nairobi, Kenya; Vancouver, Canada)
Osborne Macharia

27.
leonmarcial arquitectos
(Lima, Perù)
Alexia Leon; Lucho Marcial

28.
Leopold Banchini Architects
(Ginevra, Svizzera)
Leopold Banchini
con Lukas Feireiss (Berlino, Germania) e Dylan Perrenoud (Ginevra, Svizzera)

29.
LIN Architects Urbanists
(Berlino, Germania; Parigi, Francia)
Finn Geipel

30.
Lina Ghotmeh — Architecture
(Parigi, Francia)
Lina Ghotmeh

31.
Miralles Tagliabue EMBT
(Barcellona, Spagna)
Benedetta Tagliabue; Elena Nedelcu; Joan Callís

32.
nicolas laisné architectes
(Montreuil, Francia)
Nicolas Laisné

33.
OPAFORM architects
(Bergen, Norvegia)
Marina Bauer; Espen Folgerø

34.
Open Systems Lab
(Londra, Regno Unito)
Alastair Parvin

35.
ROJO / FERNÁNDEZ-SHAW, arquitectos
(Madrid, Spagna)
Begoña Fernadez-Shaw; Luis Rojo

36.
Sahel Alhiyari Architects
(Amman, Giordania)
Sahel Alhiyari

37.
SsD
(Seoul, Corea; New York, USA)
Jinhee Park

38.
THE OPEN WORKSHOP
(San Francisco, USA; Toronto, Canada)
Neeraj Bhatia; Antje Steinmuller

 

As Emerging Communities
(Arsenale)

39.
Aristide Antonas
(Atene, Grecia; Berlino, Germania)
con Elina Axioti; Mona Mahall e Asli Serbest (Berlino, Germania)

40.
Arquitectura Expandida
(Bogotá, Colombia)
Ana López Ortego; Harold Guyaux; Felipe González González; Viviana Parada Camargo

41.
atelier masōmī
(Niamey, Niger)
Mariam Kamara

42.
Ronan & Erwan Bouroullec
(Parigi, Francia)
Erwan Bouroullec; Ronan Bouroullec

43.
Cohabitation Strategies
(Rotterdam, Paesi Bassi)
Lucia Babina; Emiliano Gandolfi; Gabriela Rendon; Miguel Robles Duran

44.
doxiadis+
(Atene, Grecia)
Thomas Doxiadis

45.
EFFEKT
(Copenhagen, Danimarca)
Sinus Lynge; Tue Foged

46.
ELEMENTAL
(Santiago del Cile, Cile)
Alejandro Aravena; Victor Oddó; Gonzalo Arteaga; Diego Torres; Juan Cerda

47.
Enlace Arquitectura
(Caracas, Venezuela)
Elisa Silva

48.
Fieldoffice Architects
(Yilan, Taiwan)
Huang Sheng-Yuan

49.
Han Tumertekin
(Istanbul, Turchia)

50.
Igneous Tectonics
(Cambridge, USA)
Cristina Parreño; Sergio Araya

51.
Lacol
(Barcellona, Spagna)
Ariadna Artigas; Mirko Gegundez; Lali Daví; Pol Massoni; Anna Clemente; Cristina Gamboa; Núria Vila; Jordi Miró; Ernest Garriga; Eliseu Arrufat; Laura Lluch; Lluc Hernandez; Arnau Andrés; Carles Baiges

52.
Leong Leong
(New York, USA)
Dominic Leong; Christopher Leong

53.
Manuel Herz Architects and Iwan Baan
(Basilea, Svizzera; Amsterdam, Paesi Bassi)
Manuel Herz; Iwan Baan

54.
Matilde Cassani, Ignacio G. Galán, Ivan L. Munuera, Joel Sanders
(Milano, Italia; New York, USA; Princeton, USA; New Haven, USA)

55.
NADAAA
(Boston, USA)
Nader Tehrani; Arthur Chang

56.
OMA
(Rotterdam, Paesi Bassi)
Reinier de Graaf

57.
PRÁCTICA
(Madrid, Spagna)
Jaime Daroca Guerrero; José Mayoral Moratilla; José Ramón Sierra Gómez de León

58.
raumlaborberlin
(Berlino, Germania)
Andrea Hofmann; Axel Timm; Benjamin Foerster-Baldenius; Christof Mayer; Florian Stirnemann; Francesco Apuzzo; Frauke Gerstenberg; Jan Liesegang; Markus Bader

59.
S.E.L
(Cambridge, USA; Parigi, Francia)
Verena Paravel; Lucien Castaing-Taylor

60.
Sean Lally
(Losanna, Svizzera; Chicago, USA)

61.
Skidmore, Owings & Merrill
(New York, USA)
Colin Koop

62.
Storia Na Lugar
(Praia, Capo Verde)
Patti Anahory; Cesar Schofield Cardoso

63.
studio L A
(Amsterdam, Paesi Bassi)
Lorien Beijaert; Arna Mačkić

64.
Superflux
(Londra, Regno Unito)
Anab Jain; Jon Ardern

65.
TUMO Center for Creative Technologies
(Erevan, Armenia)
Marie Lou Papazian; Pegor Papazian

66.
UNStudio
(Amsterdam, Paesi Bassi)
Ben van Berkel; Caroline Bos

67.
WOJR
(Cambridge, USA)
William O'Brien Jr.

 

Across Borders
(Giardini, Padiglione Centrale)

68.
AAU ANASTAS
(Betlemme, Palestina)
Elias Anastas; Yousef Anastas

69.
ACASA GRINGO CARDIA DESIGN
(Rio de Janeiro, Brasile)
Gringo Cardia
con AIKAX, Takumã Kuikuro (Amazonas, MG, Brasile)
e People’s Palace Projects, Paul Heritage (Londra, Regno Unito)

70.
ASSET Production Studio
(Berlino, Germania)
Anna-Sophie Springer
con Ibu Kota Kolektif (Indonesia); Yayasan Peta Bencana (Indonesia); Nashin Mahtani (Indonesia)
e Armin Linke (Italia; Germania)

71.
Atelier Marko Brajovic
(San Paolo, Brasile)
Marko Brajovic; Bruno Bezerra

72.
BASE studio
(Santiago del Cile, Cile)
Barbara Barreda; Felipe Sepulveda

73.
Dan Majka & Gary Setzer
(Madison e Tucson, USA)
Dan Majka; Gary Setzer

74.
Decolonizing Architecture Art Residency
(Beit Sahour, Palestina)
Alessandro Petti; Sandi Hilal

75.
Dogma
(Bruxelles, Belgio)
Martino Tattara; Pier Vittorio Aureli

76.
Forensic Oceanography
(Londra, Regno Unito)
Charles Heller; Lorenzo Pezzani

77.
Foundation for Achieving Seamless Territory (FAST)
(Amsterdam, Paesi Bassi; New York, USA)
Malkit Shoshan

78.
GFA
(Sydney, Australia)
Guillermo Fernández-Abascal; Urtzi Grau

79.
Giuditta Vendrame
(Rotterdam, Paesi Bassi)

80.
Heatherwick Studio
(Londra, Regno Unito)
Thomas Heatherwick

81.
La Minga
(Quito, Ecuador)
Pablo Escudero

82.
Lateral Office and Arctic Design Group
(Toronto, Canada; Charlottesville, USA)
Mason White; Lola Sheppard; Leena Cho; Matthew Jull

83.
Michael Maltzan Architecture
(Los Angeles, USA)
Michael Maltzan

84.
MDP Michel Desvigne Paysagiste
(Parigi, Francia)
Michel Desvigne

85.
Monsoon Assemblages and Office of Experiments
(Londra, Regno Unito)
Lindsay Bremner; Neal White

86.
Olalekan Jeyifous
(Brooklyn, USA) and Mpho Matsipa (Johannesburg, Sudafrica e New York, USA)

87.
Paula Nascimento
(Luanda, Angola)

88.
Pinar Yoldas
(San Diego, USA)

89.
Rural Urban Framework
(Hong Kong, Cina)
Joshua Bolchover; John Lin

90.
Smout Allen
(Londra, Regno Unito)
Laura Allen; Mark Smout; Geoff Manaugh

91.
Somatic Collaborative
(New York, USA)
Anthony Acciavatti; Felipe Correa; Devin Dobrowolski

92.
Studio Paola Viganò
(Milano, Italia)
Paola Viganò

93.
Studio Tomás Saraceno
(Berlino, Germania)
Tomás Saraceno

94.
UNLESS
(Amburgo, Germania)
Giulia Foscari Widmann Rezzonico

95.
Vogt Landscape Architects
(Zurigo, Svizzera)
Günther Vogt

 

As One Planet
(Giardini, Padiglione Centrale)

96.
Bethany Rigby
(Londra, Regno Unito)

97.
Cave_bureau
(Nairobi, Kenya)
Karanja Kabage; Stella Mutegi

98.
Christina Agapakis, Alexandra Daisy Ginsberg & Sissel Tolaas
(Boston, USA; Londra, Regno Unito; Berlino, Germania)

99.
DESIGN EARTH
(Cambridge e Ann Arbor, USA)
Rania Ghosn; El Hadi Jazairy

100.
Kei Kaihoh Architects
(Tokyo, Giappone)
Kei Kaihoh

101.
Mabe Bethônico
(Belo Horizonte, Brasile; Ginevra, Svizzera)

102.
OOZE and Marjetica Potrč
(Rotterdam, Paesi Bassi; Lubiana, Slovenia)
Eva Pfannes; Sylvain Hartenberg; Marjetica Potrč

103.
Plan B Architecture & Urbanism
(New Haven, USA)
Joyce Hsiang; Bimal Mendis

104.
Self-Assembly Lab
(Cambridge, USA)
Skylar Tibbits; Jared Laucks; Schendy Kernizan

105.
spbr arquitetos
(San Paolo, Brasile)
Angelo Bucci

106.
TVK
(Parigi, Francia)
Pierre Alain Trévelo; Antoine Viger-Kohler

107.
Urban Theory Lab (UTL) Harvard GSD / Department of Architecture, ETH Zürich (Cambridge, USA; Zurigo, Svizzera)
Neil Brenner; Christian Schmid

108.
Weitzman School of Design
(Philadelphia, USA)
Richard Weller

 

How will we play together?
(Forte Marghera)

109.
AWILDC-AWP london
(Londra, Regno Unito; New York, USA)
Alessandra Cianchetta

110.
HAJEK & SKULL + MOLOARCHITEKTI
(Praga, Repubblica Ceca)
Matej Hajek; Tereza Kucerova

111.
HHF Architects
(Basilea, Svizzera)
Tilo Herlach; Simon Hartmann; Simon Frommenwiler

112.
Ifat Finkelman & Deborah Pinto Fdeda
(Tel Aviv, Israele)

113.
Sean Ahlquist - University of Michigan
(Ann Arbor, USA)
Sean Ahlquist

Biennale Architettura
Biennale Architettura